Jako taniec nowoczesny rozumie się szeroki wachlarz rozlicznych gatunków i odmian tanecznych, które opierają się zwłaszcza na specyficznych układach łączących wiele rozmaitych koncepcji w jednym scenicznym przedstawieniu. Przykładem jest tu disco dance, street jazz, czy też new style oraz jazz, hip-hop a także dancehall oraz modern. Te gatunki to zdecydowanie najpowszechniejsze odmiany nowoczesnych tańców.
Musimy wspomnieć, że pierwsze lata powstania tańca nowoczesnego opierają się zwłaszcza na powstawaniu równolegle w tym czasie muzyki oraz całej kultury hip-hopowej. Jest to swego rodzaju lawirowanie pomiędzy rytmem ale robienie tego tak sprytnie i zwinnie, że powstaje z tego prawdziwa sztuka.

Bardzo często znawcy sztuki tanecznej określają taniec nowoczesny jako swego rodzaju sprzeciw wobec standardowych tańców, a także klasycznych typu walc, czy nawet tańce latynoamerykańskie, które od dawien dawna biją rekordy popularności. Co więcej, nie zapominajmy też, że taniec nowoczesny charakteryzuje się jedną prostą cechą, a mianowicie w praktyce jest to zupełne zaprzeczenie wartości, jakie są podstawą tańca typu balet. Nie zapominajmy także o tym, że miłośnicy tańczenia w tym wymiarze są zdania, że taniec nowoczesny wyróżnia się przede wszystkim swą swego rodzaju agresywnością. Tańce klasyczne określa się natomiast jako dużo łagodniejsze i subtelne. Nie są one aż tak wyzywające i bezpośrednie jak dancehall czy tez mocny w swych typowych pozach i ruchach taniec hiphopowy czy uliczny zwany street dance.
Autor artykułu:

Related Posts