Taniec towarzyszy człowiekowi począwszy od zarania ludzkości. Jest to jeden z najpowszechniejszych rodzajów rozrywki, jaka była, jest i prawdopodobnie już zawsze będzie modnym działaniem człowieka. Okazuje się ona zwłaszcza zapoczątkowana w dawnych stuleciach, niektórzy są jednakże zdania, że miało to miejsce stulecia temu. W tym przypadku konieczne jest wspomnienie, że o tańcu było głośno wieki temu, gdy stworzona została pierwsza w dziejach biesiada z prawdziwego zdarzenia, o jakiej rozpisywali się greccy uczeni. Mowa tu o filozofach takich jak Platon, Plutarch czy też Arystoteles. Do tego, o tańcu w kontekście radości i cieszenia się z tego, co dał Bóg, nawiązuje także Biblia.
Prawdopodobne jest, że pierwsze wzmianki na temat tańca i jego roli pojawiły się na obszarze Chin, bowiem to tam w okresie jeszcze neolitu, pozostawione zostały naczynia ceramiczne, które były robione z wykorzystaniem malowideł ręcznych przedstawiających tancerzy trzymających się za dłonie.

W Chinach starożytnych także rola tańca była nieoceniona. A to wiązało się zwłaszcza z faktem, że wtedy to wyznawano wiarę w liczne bóstwa, w tym w magiczne stworzenia i moce, a co za tym idzie uznano, że kiedy człowiek będzie tańczył, zyska sposobność, aby wyprosić odpowiednie łaski u określonego bóstwa – tańcem przykładowo wywoływano deszcz czy promienie słoneczne, wierząc że to właśnie rozrywka w tej postaci działa.
Warto wymienić kilka istotnych funkcji jakie przypisywane są tańcom w przeróżnych postaciach. Poza tym, że jest to rozrywka oraz okazuje się on sposobem na uwolnienie emocji, dodatkowo wydziela się zwłaszcza jej rolę religijna, czy też typowo rozrywkową oraz sportową, bo bardzo często aktywności fizycznej towarzyszy również klasyczny taniec. Jest to sposób na auto ekspresję.
Autor artykułu:

Related Posts